Mevrouw Jolanda van Veen is zorgcoördinator van het HWC. Zij vormt samen met een Remedial Teacher. een collega-leerlingbegeleider en een teamleider het kleine zorgteam.
De taken van het kleine zorgteam omvatten:
- het signaleren van zorgleerlingen
- het opstellen, evalueren en bijstellen van begeleidingsplannen
- het verwijzen naar een van de bovengenoemde vormen van begeleiding of naar buitenschoolse begeleiding
- het ondersteunen van mentoren en teamleiders
- onderhouden van contacten met hulpverlening buiten school
- formuleren van beleid t.a.v. de leerlingbegeleiding
De zorg kan bestaan uit zowel individuele begeleiding als groepsgewijze begeleiding.
Het grote zorgteam
Eenmaal per zes weken vindt het zgn. Grote Zorgteamoverleg plaats: hierin bespreken leerlingbegeleiders, waaronder de zorgcoördinator en de conrector leerlingbegeleiding, bepaalde leerlingen met de jeugdarts, de leerplichtambtenaar, de onderwijshulpverlener en de toegangswerker voor BJZ.
Doel hiervan is het uitzetten van een gezamenlijk begeleidingstraject voor de betreffende leerlingen en het voorstellen van beleid in zake de leerlingenzorg. We gaan ervan uit, dat ouders (tenzij ze anders hebben aangegeven) toestemming geven voor bespreking van hun kind in het grote zorgteam. Uiteraard onderhouden we contact met ouders over een eventueel vervolgtraject.
Contacten met in- en externe hulpverlening
De school onderhoudt contacten met een aantal instellingen waar leerlingen begeleid kunnen worden. Dat zijn onder meer: Het Bureau Jeugdzorg (BJZ), Altra, Boppi, het Jeugdriagg, de Stichting leerlingbegeleiding "Jan Steen", Instituut de Leeuw, Brookman, Altra College.
Op school is 8 uur per week een onderwijshulpverlener van het Altra, de heer P. van den Broek, aanwezig op de donderdag; hij praat met leerlingen die na toestemming van de ouders naar hem verwezen worden. Hij kan verwijzen naar verdere hulpverlening buiten school. Natuurlijk kunnen ouders en/of leerlingen buiten school om contact opnemen met één van deze instanties.
In het kader van "De veilige school" hebben we onlangs opnieuw een convenant met de politie ondertekend. Als school proberen we er alles aan te doen, een veilig klimaat te creëren, voor medewerkers en leerlingen. Bij problemen kunnen we altijd een beroep doen op medewerking van de politie. Een veilig idee.
Individuele begeleiding
Het kan gaan om individuele gesprekken met leerlingen i.v.m. sociaal-emotionele problemen. De aanleiding tot en de aard van die gesprekken is zeer verschillend.
Soms ligt het initiatief bij de leerling zelf, soms bij de mentor of bij de teamvergadering. Onze extra begeleiding is kortdurend. Een greep uit de thema's: motivatie, faalangst, conflicten met klasgenoten of thuis, identiteitsproblemen, studieproblemen.
Leerlingen met een Leerlinggebonden budget (LGF) de zgn. rugzak, krijgen een coach en een ambulant begeleider voor de individuele begeleiding.
Groepsgewijze begeleiding
Soms vindt de begeleiding in kleine groepjes plaats. Dit is bijvoorbeeld het geval bij de training sociale vaardigheden en de faalangstreductie-training.
Privacy
Uitgangspunt voor de leerlingbegeleiding is dat al het werk zo vertrouwelijk mogelijk
is.
Grenzen aan de begeleiding
Ook in de leerlingbegeleiding proberen we ons motto van "iedereen gelijk, niemand hetzelfde" waar te maken. Daarom is het aanbod van begeleidingsactiviteiten ook zo gevarieerd. Toch moeten we ook constateren, dat de school niet elk probleem kan oplossen en dat er grenzen zijn aan onze begeleidingsmogelijkheden. Als we op die grenzen stuiten, proberen we altijd, in overleg met ouders en kind, naar een oplossing te zoeken; soms ligt die oplossing buiten school. Met name voor langdurende intensieve begeleiding verwijzen we ouders naar instanties buiten school.
Daarnaast stuiten we ook wel eens op nonchalance of een gebrek aan motivatie voor de begeleiding bij de leerlingen zelf: leerlingen komen niet op de afgesproken tijd, vergeten een afspraak te maken etc. Ook daarom is de betrokkenheid van ouders hierbij van groot belang; hun stimulerende (en soms ook controlerende) rol is een noodzakelijke voorwaarde voor het succes van de begeleiding.
|